CH » warto wiedzieć » Wino pomarańczowe – niezwykły trunek dla prawdziwych koneserów

Wino pomarańczowe – niezwykły trunek dla prawdziwych koneserów

Wbrew często spotykanym pierwszym skojarzeniom, wino pomarańczowe nie zawdzięcza swojej nazwy popularnym cytrusom, lecz swojemu wyjątkowemu kolorowi oraz metodzie jego wytwarzania. To stosunkowo niszowy trunek, który cechuje się długą historią, sięgającą czasów przed naszą erą, stanowiąc podwaliny do obecnych trendów w świecie winiarstwa. Jesteś ciekaw, czy wino pomarańczowe to propozycja w sam raz dla Ciebie? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Wino pomarańczowe, czyli jakie? Najważniejsze wyróżniki

Wino pomarańczowe coraz częściej wymienia się jednym tchem z trzema podstawowymi kategoriami tego alkoholu: winami czerwonymi, białymi oraz różowymi. Warto podkreślić jednak, że wino pomarańczowe to tak naprawdę rodzaj białego wina, które produkowane jest z jasnych winogron – jednakże, unikalny proces i kultura produkcji nadają mu jednak odrębną kategorię.

Wyjątkowy kolor wina pomarańczowego powstaje wskutek kontakt moszczu winogronowego ze skórkami, bogatymi w barwniki, witaminy i polifenole, czyli związkami organicznymi, posiadającymi właściwości antyoksydacyjne. Zjawisko to, określane mianem maceracji, dotyczy przede wszystkim win czerwonych.

Brak ściśle określonych regulacji sprawia, że trudno jednoznacznie określić, kiedy białe wino staje się pomarańczowym. Miłośnicy tego trunku często stoją na stanowisku, że prawdziwe wino pomarańczowe powstaje tylko w zakopanych w ziemi, glinianych amforach, określanych mianem kvevri – sposób jego produkcji wywodzi się ze starożytnych regionów dzisiejszej Gruzji.

Szeroka gama barw, zróżnicowane zastosowanie w kuchni

W zależności od długości procesu maceracji i rodzaju użytych winogron, wino pomarańczowe może występować w odcieniu złotym, brązowym, bursztynowym, miodowym bądź miedzianym.

Warto mieć również na względzie, że wino pomarańczowe jest niezwykle uniwersalne w gastronomii i doskonale komponuje się z kuchniami z całego świata. Z powodzeniem może towarzyszyć nam przy japońskim sushi, koreańskim kimchi czy daniach z curry. Stanowi również doskonały dodatek do potraw z wołowiną czy wieprzowiną.

W jaki sposób powstają wina pomarańczowe?

Zakopane kvevri pokrywane są woskiem pszczelim, który pomaga utrzymać odpowiednio niską temperaturę umieszczonego w niej moszczu. Metoda ta cieszy się dużym uznaniem miłośników tzw. win naturalnych, czyli trunków, które powstają przy jak najmniejszej ingerencji ludzkiej.

Wywodzący się z regionu Gruzji sposób fermentacji tego trunku polega na dojrzewaniu wina pomarańczowego na osadzie drożdżowym, zwanym sur lie. Po procesie fermentacji, wino pomarańczowe pozostaje nad powstałym osadem od 3 miesięcy do roku – podczas tego okresu przeprowadza się mieszanie osadu (fr. bâtonnage), który zwiększa kontakt wina z drożdżami. Proces ten sprawia, że wino zyskuje na klarowności i maślanej fakturze.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że niektórzy winiarze dojrzewają wina pomarańczowe w drewnianych beczkach. Proces ten nie jest jednak regułą i wynika od preferencji winiarza i jego dążenia do zachowania naturalnych metod produkcji.

Za przywrócenie starożytnej metody produkcji wina pomarańczowego odpowiadają włoscy i słoweńscy winiarze, którzy stosują ją od lat 70-tych ubiegłego wieku. Producenci z innych krajów wkrótce zaadoptowali tę metodę i ubogacili rynek licznymi trunkami o intensywnej pomarańczowej barwie, przechowywane na etapie fermentacjo również w beczkach bądź wykonanych ze stali kadziach. Warto również podkreślić, że pojęcie wina pomarańczowego jest bardzo młode i wywodzi się z w 2004 roku.

Skąd wywodzi się obecnie wino pomarańczowe?

Do grona największych producentami wina pomarańczowego należy zaliczyć Gruzję, Włochy oraz Słowenii – każdy z powyższych krajów podchodzi do procesu jego destylacji w odmienny sposób. Włosi produkują wina pomarańczowe z miejscowych odmian winogron, takich jak pinot grigio oraz sauvignon verti. Trunki z regionu Goriška Brda w Słowenii to przede wszystkim  unikalne wino pomarańczowe Motnik, w którym beczki przed procesem maceracji dezynfekuje się ziołami, takimi jak szałwia.

Choć w Polsce wino pomarańczowe wciąż stanowi stosunkowo niszową kategorię, w naszym kraju również możemy napotkać na wysokiej jakości trunki, których podstawą są winogrona ze szczepów johanniter oraz roter-riesling.

Czy wino pomarańczowe to propozycja dla szerokiego odbiorcy?

Wina pomarańczowe są bardziej taniczne niż większość białych win, wywołują silniejsze uczucie cierpkości niż ich jaśniejsze odpowiedniki. Cechują się one również cięższym bukietem smaków i aromatów, takimi jak nuty ziołowe, orzechowe, miodowe oraz herbaciane. Pierwsze skojarzenia osób, które miały okazję zakosztować wina pomarańczowego, często przytaczają ich podobieństwo do syropu z pigwy bądź tradycyjnego kompotu z suszu, przygotowywanego na święta.

Pierwszy kontakt z winem pomarańczowym może wywołać szereg odmiennych reakcji – warto podkreślić jednak, że w ofercie wiodących winiarni znajdują się trunki o odmiennej słodyczy i intensywności, dzięki którym każdy entuzjasta wina z pewnością odnajdzie propozycję w sam raz dla siebie.

Stosunkowo ograniczona dostępność win pomarańczowych sprawia, że wysokiej jakości trunki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wymagających odbiorców. Winiarze, którzy decydują się na produkcję takiego wina, dokładają wszelkich starań, aby końcowy produkt był wyjątkowy i starannie przemyślany.

Chcesz zagłębić się w świat wyjątkowego wina?

Wino pomarańczowe to fascynujący świat smaków i aromatów, który z pewnością zgłębić każdy miłośnik tych ponadczasowych trunków. Jego unikalne wyróżniki, wielowiekowa historia i intrygujący bukiet, że jest to propozycja dla każdego entuzjasty sztuki winiarstwa. Skontaktuj się z Champanerią, dowiedz się więcej o oferowanych przez nas produktach i znajdź wino, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *